V polovici júla v Drienove v Prešovskom okrese protestovalo asi 200 ľudí proti „spaľovni“. V areáli bývalej kafilérie sa tam totiž má postaviť zariadenie na energetické zhodnocovanie komunálnych odpadov a obyvatelia sa obávajú zvýšenej intenzity nákladnej automobilovej dopravy, zhoršenia kvality životného prostredia a negatívnych vplyvov na zdravie
V spoločnom vyhlásení dotknutých obcí k zámeru vybudovania tohto zariadenia sa uvádza, že obce obzvlášť negatívne vnímajú dôsledky výstavby „spaľovne“ Drienov na zdravie občanov. Doslova: „Posledné štúdie a výskumy z okolí podobných spaľovní vybudovaných len nedávno v okolitých štátoch potvrdili vysoké koncentrácie dioxínov, ktoré sú rakovinotvorné pre organizmy, ako aj pre človeka. Hlavne v obciach v blízkosti komínov spaľovní odpadov boli namerané vo vegetácií a v slepačích vajciach vysoké hodnoty týchto nebezpečných látok, ktoré niekoľkonásobne prekračujú normy EÚ ako aj Slovenska“.
Ako starosta dobre chápem obavy svojich kolegov a aj obyvateľov, ktorých reprezentujú. No nedá mi, aby som sa pri spomenutej poznámke na chvíľu nepristavil. Slovensko susedí s piatimi „okolitými“ štátmi, z toho štyri (Česká republika, Rakúsko, Maďarsko a Poľsko) sú členmi Európskej únie. Najkratšiu hranicu máme s Ukrajinou a tá členom EÚ doteraz nie je. Takže, ak v ktoromkoľvek z prvých štyroch štátov boli v blízkosti komínov „spaľovní“ zistené vysoké koncentrácie akýchkoľvek nebezpečných látok, ktoré navyše niekoľkonásobne prekračujú normy EÚ (a samozrejme aj SR), tak ide o trestuhodnú nedbalosť príslušných dozorných a kontrolných orgánov v týchto krajinách a o akútne ohrozovanie zdravia a životov ich obyvateľov. A myslím si, že potom by to nemalo byť predmetom záujmu iba environmentálnych aktivistov v Drienove, ale aj príslušných národných a únijných inštitúcií. Alebo snáď ide o príklady z Ukrajiny?
Zámerom investora je podľa verejne dostupných informácií vybudovať v Drienove zariadenie na energetické zhodnocovanie komunálnych odpadov (ZEZKO) s kapacitou 95 000 ton za rok. Referenčnou prevádzkou pre ZEZKO Drienov je obdobný závod na energetické využitie komunálnych odpadov (ZEVO) v obci Chotíkov (neďaleko mesta Plzeň) v Českej republike, ktorý bol v skúšobnej prevádzke v rokoch 2016 – 2019 a v riadnej prevádzke je od roku 2019.
Keďže zámer vybudovať ZEZKO Drienov je vlastne opakovaným projektom legálne prevádzkovaného zariadenia ZEVO Chotíkov, umiestneného vo vzdialenosti 600 – 800 m od obytnej zástavby, potom problém dioxínov, ako je prezentovaný v spomínanom spoločnom stanovisku, nevyhnutne musí byť aj problémom občanov Českej republiky. Obvyklé zloženie komunálnych odpadov pri Plzni a v okolí Prešova sa asi nijako neodlišuje, a ak sa problémy s dioxínmi majú naisto objaviť v Drienove, potom mi to vychodí tak, že celkom logicky by mali byť už niekoľko rokov realitou aj v Chotíkove. A napadajú mi aj dve možné riešenia tohto paradoxu: (1) žiadne popísané problémy s dioxínmi neexistujú, (2) orgány hygienickej služby a orgány ochrany životného prostredia v ČR trestuhodne mlčia, tolerujú porušovanie predpisov EÚ a ohrozujú zdravie a životy obyvateľov.
Čo myslíte, ktorý variant platí? A to už ani nespomínam „spaľovňu“ v centre Viedne.
Celá debata | RSS tejto debaty