Založ si blog

Kto je väčší ?

Na úvod mi dovoľte malý prieskum na základe dvoch článkov na internete, ktoré ma ako starostu v ostatných dňoch zaujali,  a odpovedzte mne aj sebe na otázku, ktorý z nasledujúcich dvoch problémov považujete za dôležitejší pre život:

  1. Bratislava 10. augusta (TASR) – Mimoriadna situácia pre nedostatok pitnej vody platí aktuálne v jedenástich obciach. Pre TASR to uviedli z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR. Ide o obce Volica, Drňa, Chrámec, Pača, Dlhé Stráže, Banská Štiavnica, Baldovce, Zubák, Sútor, Rudňany a Slatvina. Mimoriadna situácia, ktorá súvisí s nedostatkom pitných zdrojov, sa vyhlasuje v prípade vzniku mimoriadnej udalosti, ktorá znamená ohrozenie životov, zdravia, majetku alebo životného prostredia. Na území mesta, respektíve obce, ju vyhlasuje primátor alebo starosta, ktorí sú v zmysle uvedeného zákona orgány civilnej ochrany.
  2. Bratislava 12. augusta (TASR) – Nič z toho, čo bolo povedané na koaličnom rokovaní, nevyzeralo ako kompromis a splnenie kardinálnej podmienky SaS. Po piatkovom stretnutí to skonštatoval líder SaS a minister hospodárstva Richard Sulík s tým, že vyjednávacie tímy sa stretnú opäť budúci týždeň. Liberáli rátajú s tým, že minister financií Igor Matovič (OĽANO) neodstúpi z funkcie a ministri SaS po vypršaní ultimáta podajú demisiu a vládu opustia.

Kým jedni volení zástupcovia – starostovia – v jedenástich (zatiaľ) obciach na Slovensku riešia dôsledky „mimoriadnej udalosti, ktorá znamená ohrozenie životov, zdravia a majetku“ a ktorá „sa“ s veľkou pravdepodobnosťou sama v krátkom čase nevyrieši, iní volení zástupcovia – koaliční hlaváči – sa venujú podivným hrám o tom, kto je väčší…

Nevidel by som na tom nič zvláštne, keby sa naša „historicky najlepšia“ vláda sústavne neoháňala pojmami ako globálne oteplenie, zmena klímy, adaptačné opatrenia a pod. Väčšina z našich súčasných mocipánov však pred takými dvomi, tromi rokmi celkom iste nechápala rozdiel medzi klímou a klimaktériom. Pozrime si napríklad vystúpenia jednotlivých kandidátov (a bolo ich neúrekom) pred prezidentskými voľbami v roku 2019 a hľadajme v nich zmienku o „kľúčovom“ globálnom probléme súčasnosti. Prečítajme si predvolebné plány a sľuby politických strán, spolkov a hnutí oslovujúcich voličov pred parlamentnými voľbami v roku 2020. Až záškolácke aktivity autistickej Gréty vo Švédsku a následná vlna sympatií v EÚ, zrazu otvorili oči aj politikom (česť výnimkám) na Slovensku.

Zdá sa však, že pre politické garnitúry, ktoré majú plné ústa „vodozádržných“ opatrení a na Slovensku nechali schátrať a rozkradnúť fungujúci závlahový systém (svojho času jedinečný v celej Európe), ktoré nechápu, že bez dostatku vody v krátkom čase nevypestujeme ani krmoviny pre dobytok a veria v neviditeľnú ruku svetového trhu, pre takéto garnitúry je nedostatok vody v jedenástich obciach podružný problém v porovnaní s premeriavaním si vlastného ega.

Demokrati a nové stranícke vetry.

08.03.2023

Janko Jesenský a jeho demokrati by na súčasnom Slovensku potichu mohli žasnúť. Trojnásobne odvolaný premiér s celou svojou vylepšenou partičkou sa stal volebným lídrom, nie však za OĽaNO, premenoval sa na „Demokratov“. Za tri dni s celou svojou vylepšenou partičkou zabudol na mládežnícku skupinku „Modrých“ a na Dzurindu. A Matovič nesoptí v [...]

Zachovajme si zdravý rozum

01.03.2023

Zdravý rozum Slovenskému národu nikdy nemohol chýbať, inak by už dávno zanikol v tisícročných premenách histórie a času. Región, s ktorým sme aj my úzko spätí, odjakživa nesie prvky kresťanskej a židovskej civilizácie a aj pre nás z toho platí celý rad záväzkov a pravidiel. Nie každý sa dopodrobna dokáže prehrabovať peripetiami [...]

Dôležitá úloha poľnohospodárstva a ako si koalícia s koalíciou navzájom mydlí schody

17.02.2023

V súčasnej dobe vojny s Ukrajinou a s ekonomickou, politickou a medzinárodnou krízou zohráva poľnohospodárstvo u nás rozhodujúcu a dôležitú úlohu. Čím viac sa budú spomenuté okolnosti vyostrovať, tým dôležitejšia bude otázka potravinovej sebestačnosti Slovenska a tiež porastie význam garancie domácich potravín. Okrem spomenutých [...]

Taliansko, havária, autobus

Tragádia pri Benátkach. Strhol autobus do hĺbky kolaps šéféra?

04.10.2023 18:18

„Kyvadlová doprava do Benátok,“ napísal vodič svoj posledný príspevok na Facebooku. Bol utorok, pol siedmej večer. O hodinu a štvrť neskôr sa autobus plný turistov zrútil z nadjazdu v Mestre, pevninskej dvojičke slávneho mesta na lagúne.

Leyenová

Brusel: Odvediete viac, dostanete menej. Rozšírenie EÚ o nové krajiny vyjde na 256 miliárd eur

04.10.2023 17:56

Rozšírenie Európskej únie o deväť nových krajín vrátane Ukrajiny by aktuálnych členov stálo 256 miliárd eur, informuje denník The Guardian.

hranicny prechod Berg

Reportáž: Migračná vlna otriasa Schengenom. Susedné štáty spustili kontroly, ako vyzerá situácia na českých či poľských priechodoch?

04.10.2023 17:16

Pre migračnú krízu sú slovenské hranice prísnejšie strážené, a to nielen zvnútra, ale aj zvonku.

Kevin McCarthy

Trumpovský radikalizmus sa šíri, republikáni sa požierajú navzájom. Odvolali si vlastného šéfa snemovne

04.10.2023 16:26

Americká Snemovňa reprezentantov si odvolala šéfa. Kevin McCarthy prišiel o post, keď ho zomlel puč vo vlastnej Republikánskej strane.

Jozef Kamenický

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 26
Celková čítanosť: 53960x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie