Založ si blog

Na okraj jedného protestu

V polovici júla v Drienove v Prešovskom okrese protestovalo asi 200 ľudí proti „spaľovni“. V areáli bývalej kafilérie sa tam totiž má postaviť zariadenie na energetické zhodnocovanie komunálnych odpadov a obyvatelia sa obávajú zvýšenej intenzity nákladnej automobilovej dopravy, zhoršenia kvality životného prostredia a negatívnych vplyvov na zdravie

V spoločnom vyhlásení dotknutých obcí k zámeru vybudovania tohto zariadenia sa uvádza, že obce obzvlášť negatívne vnímajú dôsledky výstavby „spaľovne“ Drienov na zdravie občanov. Doslova: „Posledné štúdie a výskumy z okolí podobných spaľovní vybudovaných len nedávno v okolitých štátoch potvrdili vysoké koncentrácie dioxínov, ktoré sú rakovinotvorné pre organizmy, ako aj pre človeka. Hlavne v obciach v blízkosti komínov spaľovní odpadov boli namerané vo vegetácií a v slepačích vajciach vysoké hodnoty týchto nebezpečných látok, ktoré niekoľkonásobne prekračujú normy EÚ ako aj Slovenska“.

Ako starosta dobre chápem obavy svojich kolegov a aj obyvateľov, ktorých reprezentujú.        No nedá mi, aby som sa pri spomenutej poznámke na chvíľu nepristavil. Slovensko susedí s piatimi „okolitými“ štátmi, z toho štyri (Česká republika, Rakúsko, Maďarsko a Poľsko) sú členmi Európskej únie. Najkratšiu hranicu máme s Ukrajinou a tá členom EÚ doteraz nie je. Takže, ak v ktoromkoľvek z prvých štyroch štátov boli v blízkosti komínov „spaľovní“ zistené vysoké koncentrácie akýchkoľvek nebezpečných látok, ktoré navyše niekoľkonásobne prekračujú normy EÚ (a samozrejme aj SR), tak ide o trestuhodnú nedbalosť príslušných dozorných a kontrolných orgánov v týchto krajinách a o akútne ohrozovanie zdravia a životov ich obyvateľov. A myslím si, že potom by to nemalo byť predmetom záujmu iba environmentálnych aktivistov v Drienove, ale aj príslušných národných a únijných inštitúcií. Alebo snáď ide o príklady z Ukrajiny?

Zámerom investora je podľa verejne dostupných informácií vybudovať v Drienove zariadenie na energetické zhodnocovanie komunálnych odpadov (ZEZKO) s kapacitou 95 000 ton za rok. Referenčnou prevádzkou pre ZEZKO Drienov je obdobný závod na energetické využitie komunálnych odpadov (ZEVO) v obci Chotíkov (neďaleko mesta Plzeň) v Českej republike, ktorý bol v skúšobnej prevádzke v rokoch 2016 – 2019 a v riadnej prevádzke je od roku 2019.

Keďže zámer vybudovať ZEZKO Drienov je vlastne opakovaným projektom legálne prevádzkovaného zariadenia ZEVO Chotíkov, umiestneného vo vzdialenosti 600 – 800 m od obytnej zástavby, potom problém dioxínov, ako je prezentovaný v spomínanom spoločnom stanovisku, nevyhnutne musí byť aj problémom občanov Českej republiky. Obvyklé zloženie komunálnych odpadov pri Plzni a v okolí Prešova sa asi nijako neodlišuje, a ak sa problémy s dioxínmi majú naisto objaviť v Drienove, potom mi to vychodí tak, že celkom logicky by mali byť už niekoľko rokov realitou aj v Chotíkove. A napadajú mi aj dve možné riešenia tohto paradoxu: (1) žiadne popísané problémy s dioxínmi neexistujú, (2) orgány hygienickej služby a orgány ochrany životného prostredia v ČR trestuhodne mlčia, tolerujú porušovanie predpisov EÚ a ohrozujú zdravie a životy obyvateľov.

Čo myslíte, ktorý variant platí? A to už ani nespomínam „spaľovňu“ v centre Viedne.

Demokrati a nové stranícke vetry.

08.03.2023

Janko Jesenský a jeho demokrati by na súčasnom Slovensku potichu mohli žasnúť. Trojnásobne odvolaný premiér s celou svojou vylepšenou partičkou sa stal volebným lídrom, nie však za OĽaNO, premenoval sa na „Demokratov“. Za tri dni s celou svojou vylepšenou partičkou zabudol na mládežnícku skupinku „Modrých“ a na Dzurindu. A Matovič nesoptí v [...]

Zachovajme si zdravý rozum

01.03.2023

Zdravý rozum Slovenskému národu nikdy nemohol chýbať, inak by už dávno zanikol v tisícročných premenách histórie a času. Región, s ktorým sme aj my úzko spätí, odjakživa nesie prvky kresťanskej a židovskej civilizácie a aj pre nás z toho platí celý rad záväzkov a pravidiel. Nie každý sa dopodrobna dokáže prehrabovať peripetiami [...]

Dôležitá úloha poľnohospodárstva a ako si koalícia s koalíciou navzájom mydlí schody

17.02.2023

V súčasnej dobe vojny s Ukrajinou a s ekonomickou, politickou a medzinárodnou krízou zohráva poľnohospodárstvo u nás rozhodujúcu a dôležitú úlohu. Čím viac sa budú spomenuté okolnosti vyostrovať, tým dôležitejšia bude otázka potravinovej sebestačnosti Slovenska a tiež porastie význam garancie domácich potravín. Okrem spomenutých [...]

Poľsko SR hranica kontroly dočasné zavedenie Barwinek

TVN24: Poľské kontroly hraníc so Slovenskom spôsobili zmätok, vozidlo vrazilo do bariéry

04.10.2023 19:19

Zmätok na niektorých hraničných priechodoch spôsobili podľa poľských médií kontroly, ktoré zaviedlo Poľsko na hranici so Slovenskom.

boris zala

Zala: Ak Pellegrini odmietal Republiku, musí odmietnuť aj SNS

04.10.2023 19:10

Pripomenul, že Smer si so sebou nesie batoh z minulosti. “A to je batoh, ktorý je plný rôznych výbušnin a je isté, že v istú chvíľu vybuchne,“ spresnil.

Taliansko, havária, autobus

Tragádia pri Benátkach. Strhol autobus do hĺbky kolaps šéféra?

04.10.2023 18:18

„Kyvadlová doprava do Benátok,“ napísal vodič svoj posledný príspevok na Facebooku. Bol utorok, pol siedmej večer. O hodinu a štvrť neskôr sa autobus plný turistov zrútil z nadjazdu v Mestre, pevninskej dvojičke slávneho mesta na lagúne.

Leyenová

Brusel: Odvediete viac, dostanete menej. Rozšírenie EÚ o nové krajiny vyjde na 256 miliárd eur

04.10.2023 17:56

Rozšírenie Európskej únie o deväť nových krajín vrátane Ukrajiny by aktuálnych členov stálo 256 miliárd eur, informuje denník The Guardian.

Jozef Kamenický

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 26
Celková čítanosť: 53964x
Priemerná čítanosť článkov: 2076x

Autor blogu

Kategórie