Založ si blog

Zopár poznámok na poľnohospodársku nôtu

Na úvod mi dovoľte zopár globálnych štatistických údajov: takmer miliarda ľudí na Zemi trpí hladom, tučných a obéznych je takisto miliarda a zhruba tridsať percent vyrobených potravín sa vyhodí. Na Slovensku hladom snáď netrpí nikto, no „epidémia“ obezity je tu vážnym medicínskym problémom a potravín sa tiež vyhadzuje neúrekom.

Dostatok kvalitných potravín je predovšetkým záležitosťou poľnohospodárstva, nuž sa chvíľu venujme problémom toho nášho. Jedným z jeho vážnych problémov je rozdrobenosť pôdy. Urýchlene je preto potrebné začať s pozemkovými úpravami a pripravovať zároveň nové katastrálne územia na pozemkové úpravy. Problémom, ktorý s tým súvisí, je hľadanie spôsobu, ako zabrániť opätovnému drobeniu pôdy – napríklad zmenou legislatívy v oblasti dedenia.

Na Slovensku by sa nemala pestovať len repka a slnečnica. Nie je to tak dávno, kedy sme ovocie viac-menej nemuseli dovážať (samozrejme nemám na mysli citrusové plody, ananásy a banány) a podľa ovocinárov na dosiahnutie sebestačnosti postačuje rozšíriť pestovateľské plochy asi o 5000 hektárov, čo sa za niekoľko rokov určite dá dosiahnuť. Samozrejmosťou tiež musí byť, že sa domáca produkcia ovocia a zeleniny dostane na stoly tuzemských zákazníkov (do obchodných reťazcov). S ohľadom na zmenu klímy, ktorej účinky pozorujeme aj u nás, na všetky spomenuté aktivity musí nadväzovať aj obnova a budovanie zavlažovacích zariadení.

Veľkou výzvou súčasnosti je aj zadržiavanie vody v krajine. Podľa expertov sa voda totiž onedlho totiž stane kľúčovou komoditou. A Slovensko so svojimi zásobami podzemných vôd (ak si ich celkom nezničíme) problémy mať nemusí. Kým v minulosti sa bojovalo o zlato a o diamanty, neskôr o ložiská ropy a iných strategických surovín, stredobodom budúcich konfliktov pravdepodobne bude voda. Ľudová múdrosť považovala soľ nad zlato, v budúcnosti to celkom iste bude voda.

Zabudnúť nesmieme ani na podporu slovenskému potravinárskemu priemyslu, pretože toto odvetvie je finančne značne poddimenzované v oblasti technológií a aj v oblasti inovatívnosti produktov. Potravinárstvo vyžaduje urýchlenú finančnú injekciu.

V dobách socializmu platilo: „Ja som baník, kto je viac!“ a keďže uhlie už nie je populárne a jesť potrebujeme všetci, onedlho to bude celkom iste platiť o poľnohospodároch, ak to neplatí už dnes.  Je načase „prejsť od slov k činom“ a frázy a sľuby o prioritách poľnohospodárstva a o jeho podpore nahradiť konkrétnymi skutkami, však páni Heger, Matovič, Vlčan…

Kto je väčší ?

13.08.2022

Na úvod mi dovoľte malý prieskum na základe dvoch článkov na internete, ktoré ma ako starostu v ostatných dňoch zaujali, a odpovedzte mne aj sebe na otázku, ktorý z nasledujúcich dvoch problémov považujete za dôležitejší pre život: Bratislava 10. augusta (TASR) – Mimoriadna situácia pre nedostatok pitnej vody platí aktuálne v jedenástich obciach. [...]

Na okraj jedného protestu

28.07.2022

V polovici júla v Drienove v Prešovskom okrese protestovalo asi 200 ľudí proti „spaľovni“. V areáli bývalej kafilérie sa tam totiž má postaviť zariadenie na energetické zhodnocovanie komunálnych odpadov a obyvatelia sa obávajú zvýšenej intenzity nákladnej automobilovej dopravy, zhoršenia kvality životného prostredia a negatívnych vplyvov na zdravie V [...]

Máme krízový plán pre prípad sucha?

21.07.2022

Teploty vzduchu dosahujú v ostatných dňoch aj u nás rekordné hodnoty. S dlhotrvajúcimi extrémnymi horúčavami sa spravidla spájajú aj periódy sucha – a tento fakt potvrdzuje aj realita. Situácia na Slovensku je mimoriadne zlá. Ako uvádza web Intersucho, tak na veľkej časti územia zaznamenávame extrémne sucho. V Bratislave napríklad spadlo od začiatku [...]

Patrick Linhart

Poslanca Sme rodina Linharta mali obviniť pre incident s policajtom

15.08.2022 14:15

Patrick Linhart mal ešte koncom roka 2020 obviniť policajta z napadnutia, ten teraz podal trestné oznámenie na neho.

trieda, deti, škola

Ministerstvo preplatí školské kluby detí takmer päťtisíc žiakom zo znevýhodneného prostredia

15.08.2022 13:43

V minulom školskom roku 2021/2022 bolo podporených sumou 289 575 eur 229 škôl.

mjanmarsko, aun schan su ťij, barma, príhovor

Zosadená mjanmarská líderka dostala ďalších šesť rokov väzenia za korupciu

15.08.2022 13:11

Su Ťij je vo väzbe, odkedy generáli mjanmarskej armády vo februári 2021 zosadili jej civilnú vládu, čím ukončili krátke obdobie demokracie v krajine.

sulík grohling

Vetovať Matovičov rodinný balíček nebolo možné, tvrdí Gröhling

15.08.2022 12:21

SaS tvrdí, že vetovať miliardový Rodinný balíček, s ktorým prišlo hnutie OĽaNO, nebolo možné.

Jozef Kamenický

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 21335x
Priemerná čítanosť článkov: 1641x

Autor blogu

Kategórie