Založ si blog

Kto je väčší ?

Na úvod mi dovoľte malý prieskum na základe dvoch článkov na internete, ktoré ma ako starostu v ostatných dňoch zaujali,  a odpovedzte mne aj sebe na otázku, ktorý z nasledujúcich dvoch problémov považujete za dôležitejší pre život:

  1. Bratislava 10. augusta (TASR) – Mimoriadna situácia pre nedostatok pitnej vody platí aktuálne v jedenástich obciach. Pre TASR to uviedli z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR. Ide o obce Volica, Drňa, Chrámec, Pača, Dlhé Stráže, Banská Štiavnica, Baldovce, Zubák, Sútor, Rudňany a Slatvina. Mimoriadna situácia, ktorá súvisí s nedostatkom pitných zdrojov, sa vyhlasuje v prípade vzniku mimoriadnej udalosti, ktorá znamená ohrozenie životov, zdravia, majetku alebo životného prostredia. Na území mesta, respektíve obce, ju vyhlasuje primátor alebo starosta, ktorí sú v zmysle uvedeného zákona orgány civilnej ochrany.
  2. Bratislava 12. augusta (TASR) – Nič z toho, čo bolo povedané na koaličnom rokovaní, nevyzeralo ako kompromis a splnenie kardinálnej podmienky SaS. Po piatkovom stretnutí to skonštatoval líder SaS a minister hospodárstva Richard Sulík s tým, že vyjednávacie tímy sa stretnú opäť budúci týždeň. Liberáli rátajú s tým, že minister financií Igor Matovič (OĽANO) neodstúpi z funkcie a ministri SaS po vypršaní ultimáta podajú demisiu a vládu opustia.

Kým jedni volení zástupcovia – starostovia – v jedenástich (zatiaľ) obciach na Slovensku riešia dôsledky „mimoriadnej udalosti, ktorá znamená ohrozenie životov, zdravia a majetku“ a ktorá „sa“ s veľkou pravdepodobnosťou sama v krátkom čase nevyrieši, iní volení zástupcovia – koaliční hlaváči – sa venujú podivným hrám o tom, kto je väčší…

Nevidel by som na tom nič zvláštne, keby sa naša „historicky najlepšia“ vláda sústavne neoháňala pojmami ako globálne oteplenie, zmena klímy, adaptačné opatrenia a pod. Väčšina z našich súčasných mocipánov však pred takými dvomi, tromi rokmi celkom iste nechápala rozdiel medzi klímou a klimaktériom. Pozrime si napríklad vystúpenia jednotlivých kandidátov (a bolo ich neúrekom) pred prezidentskými voľbami v roku 2019 a hľadajme v nich zmienku o „kľúčovom“ globálnom probléme súčasnosti. Prečítajme si predvolebné plány a sľuby politických strán, spolkov a hnutí oslovujúcich voličov pred parlamentnými voľbami v roku 2020. Až záškolácke aktivity autistickej Gréty vo Švédsku a následná vlna sympatií v EÚ, zrazu otvorili oči aj politikom (česť výnimkám) na Slovensku.

Zdá sa však, že pre politické garnitúry, ktoré majú plné ústa „vodozádržných“ opatrení a na Slovensku nechali schátrať a rozkradnúť fungujúci závlahový systém (svojho času jedinečný v celej Európe), ktoré nechápu, že bez dostatku vody v krátkom čase nevypestujeme ani krmoviny pre dobytok a veria v neviditeľnú ruku svetového trhu, pre takéto garnitúry je nedostatok vody v jedenástich obciach podružný problém v porovnaní s premeriavaním si vlastného ega.

Zdražovanie potravín, aké Slovensko dávno nezažilo, alebo pôjdeme sa pásť ?

20.09.2022

Čo je nové na Slovensku? Zdražovaniu nie je koniec a inflácia utešene narastá. Ale to vlastne už nie je ničím novým. Takú infláciu, aká je dnes, si Slováci už viac ako dvadsať rokov nepamätajú. V auguste dosiahla 14 percent – najmä kvôli rastúcim cenám potravín a energií – a, ako sa hovorí, nie je ešte všetkým dňom koniec. Takže, kedy sa na Slovensku [...]

Aký pán, taký krám !

02.09.2022

Keďže ľudská pamäť je krátka, nezaškodí si pripomenúť, že prednedávnom nás trápila vlna extrémneho sucha a Slovensku hrozila katastrofa nevídaných rozmerov. Deficit pôdnej vlahy bol niekde až na úrovni 99,5 % a väčšina farmárov avizuje pokles úrodnosti prevyšujúci 50 %. Situácia nenechala ľahostajným ani Slovenský pozemkový fond a ten sa rozhodol vyjsť [...]

Zareagovať budú musieť predovšetkým politické elity

25.08.2022

Aj keď v posledných dňoch popršalo a žurnalistov momentálne viac ako vyschnutá pôda zaujímajú povodne (najmä tie hroziace), jednoznačne zažívame extrémne počasie, ktoré doľahlo aj na slovenských pestovateľov a chovateľov hospodárskych zvierat. O tom, že zmena klímy je doslova pálčivým problémom, netreba po skúsenostiach s tohtoročným letom [...]

Švédsko Nobelova cena medicína fyziológia

Nobelista zo Slovenska? Možno až o niekoľko generácií, tvrdí biochemik Pastorek

06.10.2022 22:25

Aký prínos pre ľudstvo majú tohtoroční laureáti za chémiu? Je udeľovanie Nobelových cien spravodlivé?

heger

Heger na summite v Prahe: Ak Putin stratí vplyv na Európu, trh s plynom sa upokojí

06.10.2022 22:00, aktualizované: 23:10

Na Pražskom hrade koná historicky prvý summit Európskeho politického spoločenstva.

Sergej Šojgu

Ruský šéf Chersonu naznačil, že minister obrany Šojgu by sa mal zastreliť

06.10.2022 18:30

Mnohí hovoria, že minister obrany, ktorý súčasný stav na fronte dopustil, by sa mohol ako dôstojník zastreliť, povedal Kyrill Stremousov.

6 - zlava Leopold Barszcz  Stara Tura   Jozef Bozik  Partizanske   Jan Ragan  Vranov nad Toplou

Mestá a župy dostali vysvedčenie transparentnosti. Toto sú víťazi a porazení

06.10.2022 18:09

„Priemerné hodnotenie sa posunulo na 63 percent, teda o šesť percentuálnych bodov, zlepšenie pritom nastalo v drvivej väčšine hodnotených indikátorov,“ uviedli zástupcovia TIS na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Jozef Kamenický

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 28860x
Priemerná čítanosť článkov: 1804x

Autor blogu

Kategórie